LifeStyle | Nowości | Porady | Uncategorized

Jak wygląda pobyt na oddziale dziecięcym w Szpitalu Psychiatrycznym

Lipiec 23, 2022

Cześć. Nazywam się Julia, mam 16 lat. W tym roku moje prywatne życie bardzo się pokomplikowało. Moje zdrowie psychiczne pogorszyło się do takiego momentu, że próbowałam od wszystkiego uciec wybierając drogę, która mogła skrzywdzić bardzo moich bliskich. Gdy trafiłam do Szpitala na oddział  Pediatrii dziecięcej, miałam wiele rozmów z psychologiem, psychiatrą. Dostałam skierowanie do Szpitala Psychiatrycznego. Spędziłam tam około 3 tygodnie, dlatego chciałabym wykorzystać wiedzę zdobytą w tamtym miejscu i odpowiedzieć na najczęstsze pytania zadawane przez obserwatorów.

PS: na pytania będę odpowiadała TYLKO z swoich doświadczeń, w wielu Szpitalach wszystko wygląda bardzo podobnie, ale niektóre rzeczy mogą się różnić

 1. Jak wygląda przyjęcie osoby małoletniej do Szpitala Psychiatrycznego? Czy personel przeszukuje torby pacjentów na wejściu?  Jaka jest lista zakazanych przedmiotów, których NIE wolno wnieść na oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży.

Przyjęcie małoletniego 

W trakcie przyjazdu na Izbę Przyjęć do Szpitala Psychiatrycznego powinniśmy mieć skierowanie oraz całą historię choroby osoby małoletniej. W przypadku przyjazdu karetką całą dokumentację medyczną mają ratownicy więc rodzice/opiekunowie pacjenta nie muszą się tym martwić. Ratownicy przekażą historię choroby na Izbie przyjęć, natomiast rodzice/opiekunowie mogą dostarczyć na izbę  inne, ważne dokumenty związane z chorobą małoletniego.

Pacjent wraz z swoimi prywatnymi rzeczami (ubrania, rzeczy higieniczne itd. ) zostaje zaprowadzony przez pracownika szpitala na oddział. Przed samym wejściem do oddziału należy pożegnać się z bliskimi- rodzice/opiekunowie NIE mogą wchodzić na oddział.

Małoletni przez pierwsze dni na oddziale jest ubrany w piżamę szpitalną, aby ułatwić personelowi oddziału obserwację chorego. Gdy chory nie stawia oporu do współpracy z lekarzami, zachowuje się zgodnie z regulaminem oddziału, nie zgłasza myśli oraz zamiarów  ,,s”, może przebrać się w swoje ubrania- jednak gdy stan pacjenta będzie się pogarszał, lekarz może zlecić objęcie nadzorem ścisłym (piżamka).

Osobiste rzeczy pacjenta

Po wejściu na oddział obowiązkiem personelu jest dokładne sprawdzenie bagażu małoletniego. Pacjent nie może mieć ze sobą żadnych ostrych przedmiotów, w bluzach, dresach nie wolno mieć sznurków. Warto pamiętać, że na oddziale przebywają różne osoby i jeśli dany przedmiot nam nie stwarza zagrożenia życia to dla innego pacjenta może być to rzecz którą wykorzysta w sposób nieodpowiedni.

Rzeczy, które warto mieć ze sobą na oddziale:

 •  dresy, bluzy, kapcie, klapki (pod prysznic), bielizna,
 • szampon do włosów, krem do twarzy, dezodorant, perfum,
 • zeszyt do własnych zapisów, długopis bez sprężynki,
 • zgrzewka niegazowanej wody, produkty mleczne,
 • karty do gry.

2. Czy można odwiedzać pacjentów? Czy małoletni może mieć na oddziale swój własny telefon ?

Małoletni przebywający na oddziale zamkniętym nie może mieć swojego telefonu. Do telefonicznego kontaktu z rodziną/znajomymi jest ogólnodostępny telefon znajdujący się w świetlicy. Zazwyczaj jest to telefon wiszący na ścianie, wpisuje się numer bliskiej osoby i można rozmawiać bez limitu czasowego, jednak warto pamiętać, że jest tam również wiele innych pacjentów, którzy również chcą z niego skorzystać 🙂.

Na oddziale jest specjalna strefa przeznaczona do odwiedzin. TYLKO rodzice/opiekunowie małoletniego mogą go odwiedzać. 

 

3. Jak wygląda edukacja szkolna podczas pobytu na oddziale zamkniętym w Szpitalu Psychiatrycznym?

Uczniowie uczęszczający do podstawówki, podczas pobytu w szpitalu Psychiatrycznym, kontynuują edukację szkolną na poziomie klasy do której uczęszczają w życiu codziennym. Od poniedziałku do piątku na oddziale odbywają się normalne lekcje dla uczniów danych klas -oceny oraz frekwencja są odnotowywane a następnie przesyłane do szkoły ucznia. Małoletni uczęszczający do szkół ponadpodstawowych w tym samym czasie mają zapewnione zajęcia plastyczne, muzyczne, sportowe. Uczniowie szkół średnich NIE kontynuują swojej edukacji podczas pobytu w Szpitalu Psychiatrycznym.

4. Jak wygląda codzienna rutyna na oddziale dziecięcym w Szpitalu Psychiatrycznym?

Dzień zaczyna się o godz. 7:00. Od poniedziałku do piątku w ciągu dnia pacjenci mają zapewnioną opiekę przez terapeutów. W trakcie zajęć z terapeutami małoletni mają indywiualne rozmowy z psychoterapeutami, oraz inne badania.

Przykładowy plan dnia.

 • 7:00- pobudka, w tym czasie należy ubrać się, umyć twarz, umyć zęby, pościelić łóżko.
 • 7:30- gimnastyka
 • 8:00- śniadanie

Od godziny 8:00 pacjenci przebywają na zajęciach. Czynności zapisane poniżej wykonywane są w trakcie zajęć

 • 8:30- leki
 • 9:00- obchód
 • 11:30- obiad
 • 12:00- leki
 • 14:30- podwieczorek (w trakcie podwieczorku pacjent otrzymuje swoją własną paczkę z słodyczami- słodycze są wydawane tylko w tracie podwieczorku)
 • 15:00- kąpiel
 • 17:00- kolacja

*Koniec zajęć o godzinie 17:00. Po zakończonych zajęciach pacjenci mają czas wolny.

 • 17:30- leki
 • 20:00- Cisza nocna ( każdy pacjent powinien przebywać na swojej sali)

5. Czy jeśli ktoś nie chce jeść, zachowuje się nieodpowiednio, nie stosuje się do regulaminu  to czy jest w jakiś sposób karany?

Na oddziale dziecięcym panuje bardzo miła atmosfera. Jednak mimo wszystko warto pamiętać, że jest to szpital- nie są to kolonie. Na oddziale przebywają osoby z różnymi chorobami psychicznymi. Pacjenci przez cały czas obserwowani są przez personel medyczny, który z każdego dnia zdaje pisemny raport o pacjentach. Na oddziale wszędzie (oprócz łazienki) jest zamontowany monitoring.

W formie nagrody za dobre sprawowanie małoletni może otrzymać plusy na wychodzenie na spacer, ogródek. Gdy w raporcie odnotowane są skargi na pacjenta- nie otrzymuje on plusów.

 

Instagram: https://www.instagram.com/_juliaszczesna/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *